Literatura dziecięca

Niezawodni przyjaciele pięciolatków

Książki tego cyklu to świetna lektura dla przedszkolaków i wielka pomoc dla ich rodziców. Seria „Tosia i Tymek” od lat cieszy się uznaniem czytelników, a liczy już ponad 130 tytułów. Tytułowi bohaterowie to pięcioletnie bliźnięta, wymyślone przez Jean i Garetha Adamsonów, dwójkę brytyjskich pisarzy i ilustratorów. Perypetie Tosi i Tymka od lat pomagają leczyć dziecięce smutki, rozwiewać wątpliwości i oswajać świat. A dzieci w Polsce dostają je we wspaniałym tłumaczeniu Wandy Chotomskiej, znakomitej pisarki i poetki, autorki tysięcy wierszy kochanych przez najmłodszych.

Fajne, choć zwyczajne

Tosia z Tymkiem to całkiem zwyczajne dzieci. Nie przeżywają żadnych fantastycznych przygód, nie mają czarodziejskich różdżek, nie znają magicznych zaklęć. Mają takie życie, jak większość pięciolatków w realnym świecie – chodzą do przedszkola, bawią się w parku, boją się dentysty i bardzo chcą mieć psa. A jednak ich perypetie bardzo podobają się małym czytelnikom, którzy w Tosi i Tymku widzą przyjaciół. Mają takie same kłopoty, takie same radości, podobne lęki i obawy, z którymi w końcu jakoś sobie radzą.

Czytelniczy przebój z długą historią

Jean i Gareth Adamsonowie wymyślili tę serię blisko sześćdziesiąt lat temu, gdy byli młodym małżeństwem oczekującym dziecka. Zauważyli, że w księgarniach jest niewiele książek o żyjących współcześnie dzieciach, że prawie nikt nie chce pisać o przygodach, jakie małe dzieci przeżywają we własnym domu i na własnym podwórku. Postanowili więc sami takie książki napisać i zilustrować. I tak powstała seria o Tosi i Tymku (w angielskim oryginale są to Topsy i Tim), która okazała się czytelniczym hitem. Historyjki są ciągle wznawiane i sprzedają się w milionowych nakładach. Przygody Tosi i Tymka zostały także przeniesione na ekran w dwóch telewizyjnych serialach.

Historyjki z życia wzięte

Każda z książeczek koncentruje się na sprawie ważnej w życiu pięciolatka i opatrzona jest prostym tytułem, np. „Tosia i Tymek uczą się pływać”, „Tosia i Tymek dbają o swoje zwierzęta”, „Tosia i Tymek mają ospę”, „Tosia i Tymek lecą samolotem” i tak dalej. Historyjek jest grubo ponad setka, więc autorzy zdołali już poruszyć niemal każdy temat dziecięcej codzienności – i ten przyjemny, i przykry. Właśnie dlatego książki z tej serii są cenione przez rodziców. W towarzystwie takiej lektury łatwiej im przekonać pociechy do wizyt u dentysty, ukoić strach przed szkołą czy wyimaginowanym potworem spod łóżka. Zrobią to, czytając dziecku zabawną, wierszowaną historyjkę opowiadającą o tym, w jaki sposób poradzili sobie ich niezawodni, książkowi przyjaciele – Tosia z Tymkiem.

Twój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *